Türkiye'nin ilk,tek ve en büyük Türkçe mücadele sporları haber ve portal sitesi www.turkdosport.com
ÜYE OL
133688 - SAVAŞ VE SAVUNMA SANTLARI EĞİTİM CD LERİ.
60088 - Boks.
58323 - BRUCE LEE ve JEET KUNE DO Hakkında sizin yorumlarınız.
48886 - Vücut Geliştirme ve Üniversite sporları.
36313 - Ayhan KISRURE KİM ?
Sizin Fotoğraflarınız

Spor içerikli fotoğraflarınızı ve konusunu anlatan yazı ile bize gönderin yayınlayalım

» Yüklü Fotoğraflar
   » EFSANENİN RESİMLERİ
   » YAZILARINIZ ve YORUMLARINIZ
 
   » BRUCE LEE KİMDİR ?
   Yeri doldurulamayan efsane
   dövüşçü Bruce lee ve sistemi jet kune do ile    ilgili tüm detaylar

Türkiye’nin ilk,en büyük ve tek Mücadele sporları Türkçe portal sitesi www.turkdosport.com tüm Türk sporcularının hizmetinde.

Ülkemizde Mücadele sporları ile ilgili Web ortamında yeterli derecede kaynak bulunamayan ve gerçek bilgilerin çok az olduğu bu dönemde sizlerle on seneden bu yana hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.
Sifu:Ayhan KISRURE

kung-fu
wu shu

karate-do
taekwon-do
Sayokan
Sanguc-hi
aikido
judo
capoeira
jeet kune do
Ji jutsu
ninjutsu

ninja
samuraylar
boks
güreş
sumo

hapkido
kıck boks
muay thai

thai boks
thai kıck boks
savate
ashihara
kyokushin
jiu jitsu
kendo
thai chi
k-1
A1 world combat
super league
jackie chan
shaolin
wing tzun
WT
bruce lee
jet li

jacki chan

tony ja

 
 
MATRAK BRANŞI
Matrak Oyunu Matrakçı Nasuh tarafından 1500 lü yıllarda icat edilen Yeniçeri ortalarında askeri talim maksatlı eğitim verilen Türk spor oyunudur. Matrak Oyunu toplamda 160 oyun içerir. Türk spor kültüründe büyük bir önem arz eden Matrak Oyununu Cenk Sanatı İçinde hak ettiği yere kavuşturmak üzere çalışmalar devam ediyor.

CENK SANATI MATRAK OYUNU Dilimizde eğlenceli , komik anlamlarında olan Matrak sözü esasında eski bir Cenk oyunudur.

Matrak Oyunu Matrakçı Nasuh tarafından 1500 lü yıllarda icat edilen Yeniçeri ortalarında askeri talim maksatlı eğitim verilen Türk spor oyunudur. Matrak Oyunu toplamda 160 oyun içerir.

Matrak Oyununun üç değişik şekli vardır.

Sağ elde matrak sol elde yastık kalkanla

Sağ elde tahta kılıç sol elde yastık kalkanla

Her iki elde birer matrakla

Aynı donanımlara sahip rakipler eşleşerek oynar.

Matrak genellikle şimşir ağacından yapılır, cilalanır , ucundaki topuzu yumuşak bırakacak şekilde dışına sahtiyan (deri) sarılır. Kafanın korunması için miğfer giyilir. Kalkan görevi görecek yumuşak bir yastık sol elde tutulur.

Matrak Oyununda rakibe sık darbelerle yaklaşılır. Amaç rakibin kafasına Matrakla dokunmaktır. Savunma durumunda olan Matrakbaz daha önceden sıkça talim edilmiş oyunlardan birisini uygulayarak rakibe üstünlük sağlar. Odaklanma , denge, hız ve teknik bilgi tüm sporlarda olduğu gibi bu oyunda da önem arz eder. Oyuncu zaman içerisinde önem arz eden yetenekleri Matrak talimleri ile geliştirir. Kolların Matrak Oyunuyla kuvvet kazanmasıyla birlikte Matrağa hakimiyet artar. Böylece usta Matrakçılar hiç darbe almadan rakiplerini pes ettirir ve oyunu kazanmış olurlar.

Matrak Oyunu iki , üç yüz kişinin ikişer ikişer dizilerek hep birden oyuna koyuldukları Matrakların birbirine değmesi ile ilginç seslerin çıktığı, bu matrakların oyun sırasında kıvrılan birer yılana benzediği Surnamelerde anlatılmaktadır. İzleyenlerin hoşça vakit geçirdiği bu oyunda Güzel ahlak ve nezaket her daim ön plandadır. Oyun sonunda Kasıtlı veya kasıtsız olan tüm hatalardan sebep oyuncular bir birlerine özürler dilerler.

III Murad'ın Sür-Name sinde yazdığı üzere ( Meydanda ol kadar virüb aldılar ve canibeynden dest_i cobu saldılar; ne birbirinin darble kılına zarar getürdü ve ne hamle ile elinden siperin kaçırdı. .... ve kasde mukarin olan hataları birbirinin yüzüne vurmayub özürler dilediler.) Oldılar sur-gehde arbede-saz Bir bölük cündiyan-ı matrak-baz

Çupun avaze-i çeka-çakı Velveleyle pür itdi afakı

İki üç yüz nefer bahadır cüst İkişer ikişer dizildi dürüst

Bir uğurdan koyuldular lu’ba Şan-et el virdi lu’ba bir şu’be

Mar-ı piçide aldılar kabza Ok yılanı yetürdiler nabza

Haşılı çabükan-ı matrak-baz Lu’b ile itdi yiryüzin dervaz

Her birinün dü-payı çün pergar Rast – revlikle oldılar devvar

(Ali Sürnamesi)

Yukarıda yazılı olan bilgiler Matrak Oyununun genel hatlarını ve Tür Spor Kültüründeki yerini açıkça gözler önüne sermektedir. Araştırmalarım neticesinde Matrak Oyununun Türk sporları üzerine yazılmış bir çok kitapda adı geçmesine ve spor adamlarımız tarafından bu oyunun geçmişte var olduğunun bilinmesine rağmen Ülkemizde hiç bir yerde icra edilmediğini ve bu değere sahip çıkılmadığını gördüm.

Cenk Sanatı Andında söylediğim üzere '' Atalarımın Kültürünü,Ülkemin Mukaddes Değerlerini Koyuyacağıma ve Yücelteceğime And İçerim.'' Türk spor kültüründe büyük bir önem arz eden Matrak Oyununu Cenk Sanatı İçinde hak ettiği yere kavuşturmak üzere çalışmalara başladım.

Her geçen gün kendi kültüründen uzaklaşan halkımızın en azında spor alanında Atalarının oyunları ile tekrar kendi öz kültürünü daha iyi anlayacağına inanmaktayım. Gençlerimizin boş vakitlerini sanal bilgisayar oyunları yerine gerçek oyunlarla değerlendirmesi bedenini çevik kılması kendilerini Cenk Sanatının açılımında olan CESARET , ERDEM, NİTELİK ve KÜLTÜR'le donatması dünya milletleri içerisinde Türk Milletinin bulunduğu seviyeyi yüceltecek 1800 lü yılara kadar süren dünyada Türk hayranlığını tekrar açığa çıkaracaktır.

Bu söylediklerim kimine göre bir hayal olarak görünsede geçmişte Atalarımız başarmıştır. Türk Milletinin Güzel Ahlak yapısı halen bir çok millet tarafından örnek alınmaktadır ve bunu daha ileriye götürmek bizlerin elindedir.

Cenk Sanatı, Cenkerinden Atabeyine bu yapı çerçevesinde hareketlerini düzenleyecek, Atalarına yakışır bir nesil yetiştirmek üzere Türk Spor Kültürü alanında her daim lider olacaktır.

Cenk Sanatı Kurucusu

Matrak Oyununu Günümüze Uyarlayan

Efkan ÇALIŞ

MATRAK OYUNU FİLMİ İÇİN; http://www.cenksanati.com/index.php?module=CMpro&func=viewpage&pageid=61


Bu Yazı 15993 defa okunmuştur.
 
 
YAZ | OKU - BİZE ÖZEL YAZIN
Sporu ve Olimpiyatları iğrenç siyasi oyunlarınıza alet etmeyin.
Pekin'de 2008 yıllında gerçekleştirilen olimpiyat oyunlarına 68 sporcuyla katılan Türkiye, Londra'da bu sayıyı 114'e taşıdı, ayrıca Paralimpik oyunlarda 67 sporcu ile toplam 181 kişilik katılım sağlayarak tarihinin en yüksek rakamına ulaştı. Oyunlarda mücadele edecek 204 ülke arasında, sporcu sayısını yüzde 67 arttıran Türkiye, bu alanda en büyük artışı sağlayan 8. ülke oldu.
Devamı :::
Ayhan Kısrure Kim ?

Türkiye de en genç 5 dan sifu(usta) derecesine ulaşan, Tv Programları, Spikerlik, yazarlık yapan Kısrure kimdir. Çalıştığı ve ustalık derecesine ulaştığı bir çok Do branşlarından, kurduğu Sangu-chi sistemi ve hakkındaki tüm detaylar

tıklayınız
Gelmiş Geçmiş En İyi Boksör Hangisi?

 Evander Holyfield   41%
 George Foreman   0%
 Jack Dempsey   0%
 Joe Frazier    0%
 Joe Lois   0%
 Larry Holmes   0%
 MikeTyson   6%
 Muhammed Ali Clay   46%
 Oscar De La Hoya   0%
 Rocky Marciona   2%
 Vitali Klitschko   0%
 Wladimir Klitschko   0%

Bu ankete 1417 kişi katıldı

 
 
www.gsgm.gov.tr
www.beyazkusak.com
www.hapkido.org.tr
www.istanbulboks.org
www.twf.gov.tr

Listenin Tamamını Görmek İçin Tıklayınız