Türkiye'nin ilk,tek ve en büyük Türkçe mücadele sporları haber ve portal sitesi www.turkdosport.com
ÜYE OL
133688 - SAVAŞ VE SAVUNMA SANTLARI EĞİTİM CD LERİ.
60089 - Boks.
58324 - BRUCE LEE ve JEET KUNE DO Hakkında sizin yorumlarınız.
48886 - Vücut Geliştirme ve Üniversite sporları.
36313 - Ayhan KISRURE KİM ?
Sizin Fotoğraflarınız

Spor içerikli fotoğraflarınızı ve konusunu anlatan yazı ile bize gönderin yayınlayalım

» Yüklü Fotoğraflar
   » EFSANENİN RESİMLERİ
   » YAZILARINIZ ve YORUMLARINIZ
 
   » BRUCE LEE KİMDİR ?
   Yeri doldurulamayan efsane
   dövüşçü Bruce lee ve sistemi jet kune do ile    ilgili tüm detaylar

Türkiye’nin ilk,en büyük ve tek Mücadele sporları Türkçe portal sitesi www.turkdosport.com tüm Türk sporcularının hizmetinde.

Ülkemizde Mücadele sporları ile ilgili Web ortamında yeterli derecede kaynak bulunamayan ve gerçek bilgilerin çok az olduğu bu dönemde sizlerle on seneden bu yana hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.
Sifu:Ayhan KISRURE

kung-fu
wu shu

karate-do
taekwon-do
Sayokan
Sanguc-hi
aikido
judo
capoeira
jeet kune do
Ji jutsu
ninjutsu

ninja
samuraylar
boks
güreş
sumo

hapkido
kıck boks
muay thai

thai boks
thai kıck boks
savate
ashihara
kyokushin
jiu jitsu
kendo
thai chi
k-1
A1 world combat
super league
jackie chan
shaolin
wing tzun
WT
bruce lee
jet li

jacki chan

tony ja

 
 
SAVATE
Savate veya Fransız Boksu veya Fransız kick boksu olarak da bilinir. Batı boksu ile tekmeler ve tutuşların biraraya getirildiği 19.yüzyılda Fransa'da üretilen savaş sanatıdır. Savate pratisyeni erkeğe Savatör (savateur), kadına savatöz (savateuse) denir. Savate savaşlarda kullanılan botlara Fransızca'da verilen isimdir.

Savate veya Fransız Boksu veya Fransız kick boksu olarak da bilinir. Batı boksu ile tekmeler ve tutuşların biraraya getirildiği 19.yüzyılda Fransa'da üretilen savaş sanatıdır. Savate pratisyeni erkeğe Savatör (savateur), kadına savatöz (savateuse) denir. Savate savaşlarda kullanılan botlara Fransızca'da verilen isimdir. Modern Savate formu 19.yüzyıldaki Fransız sokak dövüşü tekniklerinin karışımından ileri gelmektedir. Bu yüzyılda Paris ve Kuzey Fransa'da sokak dövüşü tekniklerinden biriydi Savate.

Savate veya Fransız Boksu veya Fransız kick boksu olarak da bilinir. Batı boksu ile tekmeler ve tutuşların biraraya getirildiği 19.yüzyılda Fransa'da üretilen savaş sanatı. Savate pratisyeni erkeğe Savatör (savateur), kadına savatöz (savateuse) denir.

Tarihçe

Savate savaşlarda kullanılan botlara Fransızca'da verilen isimdir. Modern savate formu 19.yüzyıldaki Fransız sokak dövüşü tekniklerinin karışımından ileri gelmektedir. Bu yüzyılda Paris ve Kuzey Fransa'da sokak dövüşü tekniklerinden biriydi savate. Karşılaşmalarda dört tekme ve üç yumruk çeşidine izin verilmektedir.

 • Tekmeler: fouette (whip kick), yüksek, orta ve düşük seviyede chasse (piston-action kick), yüksek, orta ve düşük seviyede revers (sole of the shoe makes contact), yan veya ön coup de pied bas (sweeping kick), düşük tekme
 • Yumruklar direct bras avant (çengel) direct bras arriere (direk vuruş) crochet (kroşe)
 • Dünya üzerinde 72 ülkede federasyonu bulunan Savate her geçen gün hızla büyümekte ve olimpik bir spor dalı olarak kabul edilme yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Bu bağlamda

  2008 Mart ayında Çin’de toplanan olimpiyat komitesi tarafından Savate Sporu FISU’(Üniversiteler Arası Olimpiyatlar) alınmıştır. Ayrıca Fransa’nın Nantes şehrinde 2010 yılında gerçekleştirilecek olan Üniversiad oyunlarına da kabul edilmiştir.

   

                   Bununla birlikte Paris’te 21–24 Eylül tarihleri arasında yapılan dünya şampiyonasına katılan delegasyonlara 2010 yılında yine Paris’te Dünya Polisler arası Savate Şampiyonası yapılacağı tebliğ edilmiştir. Emniyet teşkilatımızla gerekli yazışmalar yapılarak bu müsabakalara katılmak isteyen bay/bayan polislerimizin ülkemiz polis teşkilatını bu önemli organizasyonda temsil etmeleri amaçlanmaktadır.

  Savate fıransız boksu:fıransızların savaşlarda kulandığı botlarla ve sokak döğüşü ile birleştirmiş bunada savate denir.savate bir nevi fıransanın kicboksu denir.
  savatenin teknikleri.
  tekmeler
  1-yüksek tekme
  2-orta tekme
  3-alt tekme
  4-yan tekme
  yumruklar.
  1-direk yumruk
  2-kroşe
  3-çengel
  ve bazı teknikler sonradan eklemeler yapılmıştır.


  Bu Yazı 13424 defa okunmuştur.
   
   
  YAZ | OKU - BİZE ÖZEL YAZIN
  Sporu ve Olimpiyatları iğrenç siyasi oyunlarınıza alet etmeyin.
  Pekin'de 2008 yıllında gerçekleştirilen olimpiyat oyunlarına 68 sporcuyla katılan Türkiye, Londra'da bu sayıyı 114'e taşıdı, ayrıca Paralimpik oyunlarda 67 sporcu ile toplam 181 kişilik katılım sağlayarak tarihinin en yüksek rakamına ulaştı. Oyunlarda mücadele edecek 204 ülke arasında, sporcu sayısını yüzde 67 arttıran Türkiye, bu alanda en büyük artışı sağlayan 8. ülke oldu.
  Devamı :::
  Ayhan Kısrure Kim ?

  Türkiye de en genç 5 dan sifu(usta) derecesine ulaşan, Tv Programları, Spikerlik, yazarlık yapan Kısrure kimdir. Çalıştığı ve ustalık derecesine ulaştığı bir çok Do branşlarından, kurduğu Sangu-chi sistemi ve hakkındaki tüm detaylar

  tıklayınız
  Gelmiş Geçmiş En İyi Boksör Hangisi?

   Evander Holyfield   41%
   George Foreman   0%
   Jack Dempsey   0%
   Joe Frazier    0%
   Joe Lois   0%
   Larry Holmes   0%
   MikeTyson   6%
   Muhammed Ali Clay   46%
   Oscar De La Hoya   0%
   Rocky Marciona   2%
   Vitali Klitschko   0%
   Wladimir Klitschko   0%

  Bu ankete 1417 kişi katıldı

   
   
  www.gsgm.gov.tr
  www.beyazkusak.com
  www.hapkido.org.tr
  www.istanbulboks.org
  www.twf.gov.tr

  Listenin Tamamını Görmek İçin Tıklayınız