Türkiye'nin ilk,tek ve en büyük Türkçe mücadele sporları haber ve portal sitesi www.turkdosport.com
ÜYE OL
133688 - SAVAŞ VE SAVUNMA SANTLARI EĞİTİM CD LERİ.
60089 - Boks.
58324 - BRUCE LEE ve JEET KUNE DO Hakkında sizin yorumlarınız.
48886 - Vücut Geliştirme ve Üniversite sporları.
36313 - Ayhan KISRURE KİM ?
Sizin Fotoğraflarınız

Spor içerikli fotoğraflarınızı ve konusunu anlatan yazı ile bize gönderin yayınlayalım

» Yüklü Fotoğraflar
   » EFSANENİN RESİMLERİ
   » YAZILARINIZ ve YORUMLARINIZ
 
   » BRUCE LEE KİMDİR ?
   Yeri doldurulamayan efsane
   dövüşçü Bruce lee ve sistemi jet kune do ile    ilgili tüm detaylar

Türkiye’nin ilk,en büyük ve tek Mücadele sporları Türkçe portal sitesi www.turkdosport.com tüm Türk sporcularının hizmetinde.

Ülkemizde Mücadele sporları ile ilgili Web ortamında yeterli derecede kaynak bulunamayan ve gerçek bilgilerin çok az olduğu bu dönemde sizlerle on seneden bu yana hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.
Sifu:Ayhan KISRURE

kung-fu
wu shu

karate-do
taekwon-do
Sayokan
Sanguc-hi
aikido
judo
capoeira
jeet kune do
Ji jutsu
ninjutsu

ninja
samuraylar
boks
güreş
sumo

hapkido
kıck boks
muay thai

thai boks
thai kıck boks
savate
ashihara
kyokushin
jiu jitsu
kendo
thai chi
k-1
A1 world combat
super league
jackie chan
shaolin
wing tzun
WT
bruce lee
jet li

jacki chan

tony ja

 
 
KYOKUSHIN
Kyokushin karete stili tüm dünyada vuruşlu karete stilleri içerisinde en popüler olan ve en fazla çalışılan karete sistemidir. Kyokushin karete, sosai masutatsu oyama ismi ile doğmuş ve günümüze kadarda gelmiştir ve bu sistemin kurucusu Mas oyamadır.

Kyokushin karete stili tüm dünyada vuruşlu karete stilleri içerisinde en popüler olan ve en fazla çalışılan karete sistemidir. Kyokushin karete, sosai masutatsu oyama ismi ile doğmuş ve günümüze kadarda gelmiştir.

Bu sistemin kurucusu oyamadır. bugün Kyokushin karete çalışanlar onun koyduğu prensiplerden en ufak bir taviz vermeden devam etmekteler.
Oyama 1923 yılında güney Kore de doğdu.1937 yılında tahsilini yapmak için Japonya ya gönderildi.Çoçukluğundan bu yana hayalini süsleyen karete sanatına shotokan stili ile adım atar. hemen ardından go-jo-kai siste minide öğrenmeye başlar. Fakat oyama yı bu stillerin çalışma şekilleri tatmin etmemekte ve değişik dövüş sistemleri aramaktadır.

1947 de bu stillerin tüm Japonya açık turnuvası yapılır ve oyama bu turnuvada şampiyon olur. Oyama nın 1947-1950 yılları wado-kai karete,tai-chi,kempo karateyi öğrenmekle geçer. 1957 de karatenin gerçek babası Ginchin Funagoshi hayata gözlerini yumar .BU büyük ustanın ölümü Oyamaya yıllardan bu yana zihninde geliştirdiği Kyokushin karete stilini ve sistemini kurması için bir dönüm noktası olur.

Oyama Kyokushin karete sistemini Dünya ya kabul ettirmek için öncelikle Japonya da geliştirme kararı alır. Daha sonra akıllara durgunluk verecek kararlarını uygulamaya başlar. Birkaç defa tek başına dağlar çıkıp doğayla baş başa çalışır. Bunlardan birinde Chiba’da bulunan Kyosimi dağinda en uzun süreyle 18 ay kalmayı başarır.

Oyama kurduğu sistem Kyokushin karete yi Dünyanın öbür ucunda Amerika ve İspanya gibi boğa güreş alanları ve stadyumların bol olduğu yerlerde boğa öldürme tekniğini göstermeye karar verir. Kimsenin yapacağına inanamadığı bu gösterilerde Oyama yüz binlerce seyircinin önünde boğa ile baş başa arenaya cıkar.Kısa zamanda azgın boğaya vücudunu çeşitli yerlerine verdiği ağır darbelerle yere indirmeyi başarır.

Bu gösterilerin birinde Oyama kaburgalarına ağır bir darbe alır ve altı ay hastanede yatar ancak gösterilerine Kyokushin karete yi tanıtmak adına inatla devam eder. Bir diğer gösterisi ise viski şişelerinin yüzlercisini elinin keskin tarafı ile kırmaktır. Bu gösteriler sayesinde Oyama amacına ulaşmış ve Kyokushin karete yi tüm Dünya ya yaymıştır.

Oyama nın bu müthiş tanıtım seansları sonucunu verir ve Dünya daki ilk temsilciliğini Hawaii de açar. dağa sonra A.B.D. nin bir çok resmi kuruluşuna,polis akademilerine,amfibi komando birliklerine gösteri ve seminer verir.
1959 yılına üstün güçteki hayvanlarla dövüşme şekline yabani bir Ayı ile dövüşme fikrini geliştirir .O zamana kadar tam 47 boğa ile güreşen ve bunların bir çoğunu tesirli yumruk darbeleri ile öldüren Oyama’ya hayvanları koruma dernekleri karşı çıkar ve bu hayalini gerçekleştiremez.

1962 yılına gelindiğinde Oyama'nın sitili Kyokushin karete yi artık tüm Dünya tanımış ve bir çok ülkede çalışılmaya başlanmıştır. Oyama Dünyanın çeşitli ülkelerine seminer vermek okul açmak ve müsabakaları düzenlemek için sık sık seyahat eder. Modern dünyanın bu modern Karete sistemine gösterdiği ilgi olağanüstü dür kısa zamanda binlerce Kyokushin karete çalışanı meydana çıkmış ve Oyama’nın önderliğinde tüm Dünyaya Kyokushin karete’yi sevdirmeye başlamışlardır.

Oyama geliştirdiği sistem Kyokushin karete’nin hayallerini süsleyen yerlere geleceğine artık inanmış ve branşının genel merkezini Japonya’da Tokyo İkebukuno’da kurar. artık Kyokushin karete’nin bir genel merkezi vardır ve buradan yönetilecektir.

Oyama'nın çalışma sistemi ve disiplini içerisinde yazlık ve kışlık kamplarda Kyokushin karete çalışmakta vardır.1965 yılında 320 yıl önce inşaa edilen Saitama dağındaki Mt.Mitsumine manastırında kış ilk kampı organize edilir. Bu kamplarda Kyokushin karete’nin tüm gizli çalışma yöntemleri öğrencilere büyük bir disiplin içerinde çalıştırılmaktadır.

Oyama Kyokushin karete’nin geleceği hakkın dada çeşitli bilimsel çalışmalar yapar ve birçok kitapçık ve kitap yazar. Bu kitaplardan en ünlüsü 1965 yılında yazdığı This is karete,karete budur adlı esridir.300 sayfadan oluşan bu kitapta tam 20 000 bin resim bulunmaktadır. Kyokushin karete şu anda tam 170 yakın ülkede çalışılmaktadır.Her sene Avrupa şampiyonası düzenlediği gibi dört senede bir Dünya şampiyonası yapılır. Ayrıca kıtalar içi ve kıtalar arası şampiyonalarda yapılır.

Oyama’nın Kyokushin karete’yi sert ve çalışılması çok zor bir sanat olarak görmesi sonucu Dünyada ilk kez 100 kişi ile müsabaka sonucu Dünya şampiyonluğu metodu gerçekleştirmiş ve bunu hayata geçirmiştir.100 kişi ile dövüş 1965 yılında genel merkezde yapılmış 100 kişi ile durmadan dövüşerek şampiyon olan sporcu Kyokushin karete’nin kralı olarak unvan almışlardır. Dünyada bu başarıyı bugüne kadar yalnızca beş kişi gerçekleştirmiş geriye kalanlar müsabakalar esnasında ya hastanelik olmuş ya sakatlanmışlardır.Müsabakalardan sonra müsabıklar bir hafta yürüyemediklerini belirtmişlerdir.

Kyokushin karete’nin kralı ünvanını alan beş kişi şunlardır.

STEVE ARNEİL İNGİLTERE 21/05/1965

TADASHİ NAKAMURA JAPONYA 15/11/1965

SHİGERU OYAMA JAPONYA 17/09/1966

LOEK HOLLANDER HOLLANDA 05/08/1967

JOHN JARVİ YENİ ZELLANDA 10/11/1967

Oyama’nın ölümünden sonra Uluslar arası Kyokushin karete Organızasyonu’nun başına KANCHO SHOKEİ MATSUİ geçmiştir.
Oyama ölmeden önce varisini ve Kyokushin karete’yi kime teslim edeceğini seçmiş ve Kyokushin karete’yi Matsui’ye teslim etmiştir. Matsui Oyama’dan devraldığı Kyokushin karete sistemini onun koyduğu tüm kural ve kaidelere harfiyen uyarak devam ettirmektedir.


Kyokushin karete nedir.

Kyokushin karete’yi diğer karete ve dövüş sistemleri den ayıran bir çok özellik vardır. bunların en önemlisi Kyokushin karete’nin çok sert bir müsabaka sitemi olmasıdır.

Alt seviye vuruşlarının ve diz vuruşlarının tümü serbest olan sistemde bir müsabağın maçı kaybetmesi için nakavt olması veya havlu atması şarttır. Puan lama sonucu biten maçaların sayısı azdır.

Bu yüzden Kyokushin karete çalışanların çok zor,disiplinli ve ağır bir eğitimden geçmeleri Şarttır .BU eğitimi alamayan sporcular maçlara sokulmaz ve riske edilmez.
Diğer karete branşları tarafından sertliği sebebiyle çok eleştiri alan Kyokushin karete.bu sertliği sayesinde ilginç ve sevilen bir stil olmuştur.

Kyokushin karete beyaz elbise ile çalışılır ve Japonca terimler kullanılır. Müsabakalarda koruyucu takılmaz. müsabıklar tamamen doğal şekilleri ile dövüşürler.

Kyokushin karete’nin kurucusu Oyama’dan gelen gelenek olarak sert ve ürkütücü gösteriler Kyokushin karete’nin en belirgin unsurudur.


Bu Yazı 14471 defa okunmuştur.
 
 
YAZ | OKU - BİZE ÖZEL YAZIN
Sporu ve Olimpiyatları iğrenç siyasi oyunlarınıza alet etmeyin.
Pekin'de 2008 yıllında gerçekleştirilen olimpiyat oyunlarına 68 sporcuyla katılan Türkiye, Londra'da bu sayıyı 114'e taşıdı, ayrıca Paralimpik oyunlarda 67 sporcu ile toplam 181 kişilik katılım sağlayarak tarihinin en yüksek rakamına ulaştı. Oyunlarda mücadele edecek 204 ülke arasında, sporcu sayısını yüzde 67 arttıran Türkiye, bu alanda en büyük artışı sağlayan 8. ülke oldu.
Devamı :::
Ayhan Kısrure Kim ?

Türkiye de en genç 5 dan sifu(usta) derecesine ulaşan, Tv Programları, Spikerlik, yazarlık yapan Kısrure kimdir. Çalıştığı ve ustalık derecesine ulaştığı bir çok Do branşlarından, kurduğu Sangu-chi sistemi ve hakkındaki tüm detaylar

tıklayınız
Gelmiş Geçmiş En İyi Boksör Hangisi?

 Evander Holyfield   41%
 George Foreman   0%
 Jack Dempsey   0%
 Joe Frazier    0%
 Joe Lois   0%
 Larry Holmes   0%
 MikeTyson   6%
 Muhammed Ali Clay   46%
 Oscar De La Hoya   0%
 Rocky Marciona   2%
 Vitali Klitschko   0%
 Wladimir Klitschko   0%

Bu ankete 1417 kişi katıldı

 
 
www.gsgm.gov.tr
www.beyazkusak.com
www.hapkido.org.tr
www.istanbulboks.org
www.twf.gov.tr

Listenin Tamamını Görmek İçin Tıklayınız