Türkiye'nin ilk,tek ve en büyük Türkçe mücadele sporları haber ve portal sitesi www.turkdosport.com
ÜYE OL
133688 - SAVAŞ VE SAVUNMA SANTLARI EĞİTİM CD LERİ.
60088 - Boks.
58323 - BRUCE LEE ve JEET KUNE DO Hakkında sizin yorumlarınız.
48886 - Vücut Geliştirme ve Üniversite sporları.
36313 - Ayhan KISRURE KİM ?
Sizin Fotoğraflarınız

Spor içerikli fotoğraflarınızı ve konusunu anlatan yazı ile bize gönderin yayınlayalım

» Yüklü Fotoğraflar
   » EFSANENİN RESİMLERİ
   » YAZILARINIZ ve YORUMLARINIZ
 
   » BRUCE LEE KİMDİR ?
   Yeri doldurulamayan efsane
   dövüşçü Bruce lee ve sistemi jet kune do ile    ilgili tüm detaylar

Türkiye’nin ilk,en büyük ve tek Mücadele sporları Türkçe portal sitesi www.turkdosport.com tüm Türk sporcularının hizmetinde.

Ülkemizde Mücadele sporları ile ilgili Web ortamında yeterli derecede kaynak bulunamayan ve gerçek bilgilerin çok az olduğu bu dönemde sizlerle on seneden bu yana hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.
Sifu:Ayhan KISRURE

kung-fu
wu shu

karate-do
taekwon-do
Sayokan
Sanguc-hi
aikido
judo
capoeira
jeet kune do
Ji jutsu
ninjutsu

ninja
samuraylar
boks
güreş
sumo

hapkido
kıck boks
muay thai

thai boks
thai kıck boks
savate
ashihara
kyokushin
jiu jitsu
kendo
thai chi
k-1
A1 world combat
super league
jackie chan
shaolin
wing tzun
WT
bruce lee
jet li

jacki chan

tony ja

 
 
KARATE DO
KARATEDO, Boş El Yolu' dur. Bu, becerinin doğruluğuna ulaşmış,uzun yıllar sistemli ve disiplinli bir eğitim sonucu üstün yeteneklerle yüklü el, DO ile bütünleşerek, asaletin ve alçak gönüllülüğün simgesi haline gelmiştir.

Boş el manasına gelen karate, herhangi bir araç veya silah kullanmadan veya mücadele sırasında her türlü hücumu kolaylıkla el ile savuşturulabilen bir savunma sanatı ve sporudur.
Bu, becerinin doğruluğuna ulaşmış,uzun yıllar sistemli ve disiplinli bir eğitim sonucu üstün yeteneklerle yüklü el, DO ile bütünleşerek, asaletin ve alçak gönüllülüğün simgesi haline gelmiştir.

Karate-Do, silah olarak çıplak ellerin ve ayakların kullanıldığı bir mücadele sanatıdır.
Okinawa'da doğmuş ve Japonya'dan tüm dünyaya yayılmıştır. Karate, Okinawa adasında yüzyıllardır çalışılmakla birlikte Japonya'ya girmesi 1920'li yıllarda, dünyaya yayılması ise ancak 1950'li yıllarda başlamıştır.

Karate-Do'yu farklı kılan 'Do' yani felsefesidir. Karate-Do, Usta-Çırak ilişkisi içinde insanların vücutlarını çalıştırırken, karakterlerinin saldırgan ve kötü yönlerini temizler. Karate-Do nezaket, saygı ve disiplin üzerine kuruludur.

Bütün antrenmanları toplu halde Bayrağımızın selamlanmasıyla başlar ve Bayrağımızın selamlanmasıyla bitirilir. Karate-Do çalışmalarında aslolan sağlıklı vücuda sahip, disiplinli, saygılı, Bayrak ve Vatan sevgisini kalbinde taşıyan nesiller yetiştirmektir.

Japonya'da yayılmaya başladığı 1920-1930 yıllarında Karate-Do, çalışılan ustanın ya da dojonun (salonun) adıyla birlikte anılmaya başlanmıştır. Bunun nedeni ise ustaların Karatede önem verdikleri noktaların ve öğretilerinin birbirlerinden farklı oluşudur.

Bugün dünyada 80'in üzerinde karate stili çalışılmakla birlikte W.K.F. (Dünya Karate Federasyonu) 4 ana stili resmen tanımaktadır.
Bunlar: Shotokan Shito-Ryu Goju-Ryu Wado-Ryu'dur. Ülkemizde W.K.F.'nin tanıdığı 4 stilin hepsinde de Karate çalışmaları yapılmaktadır.


Kurucusu : Gichin FUNAKOSHI (1868 - 1957)


SHOTOKAN KARATE DO


Özellikleri: Shotokan, günümüze 1940'lı yıllarda Gichin Funakoshi'nin oğlu Yoshitaka Funakoshi ve daha sonra da J.K.A.'nın (Japan Karate Association) kurucusu Masatoshi Nakayama tarafından yapılan değişiklerle gelmiştir.

En önemli özelliklerinden biri, katalarının isimlerinin Gichin Funakoshi Sensei tarafından pedagojik amaçla Japonca'ya çevrilmiş olması ayrıca da katalara, Yoshitaka Funakoshi tarafından bulunmuş olan Yoko Geri ve Mawashi Geri tekmelerinin kombine edilmesidir. Böylece tüm Mae Geri'ler Yoko Geri'ye çevrilmiş, Unshu antik katasından derlenen Unsu katasına da orjinalindeki Mawari Ashiler yerine, Mikazuki Gerile ile kombine bir Mawashi Geri konulmuştur.

Stil, ince, yere doğru çökülerek ve uzaktan etkili bir metottur. Ana tema, güçten ziyade süratin tekniklerde kullanılmasıdır. Bu yönüyle Shuri Te akımının salt bir ürünüdür. Karatedo; ayak, yumruk, dirsek, diz ve diğer vücut kısımlarının vuruş için bilimsel olarak kullanıldığı bir döğüş yöntemidir. Tüm Dünya' da Silahlı Kuvvetler ve Polis örgütleri tarafından benimsenen Karatedo, modern kendini koruma sanatları içinde en popüler usullerden biridir.

. Son derece incelik isteyen Karatedo bir zeka sporudur.Ritm, yumuşaklık, çabukluk, çeviklik, refleks ve konsantrasyon unsurlarını bir arada toplar. Bunların tümü geliştirilmeden başarı elde edilemez.
El ve ayak vuruşları ile bloklar ve ayak süpürmeleri şeklindeki tekniklerin çalışılması sırasında rakibe vurulmaz. Rakibin canı yakılmaz ve ona zarar verilmez. Tüm teknikler son derece kontrollü olarak uygulanır. Sinirlilik hali ve kuvvet gösterileri zayıflığa işaret eder. Shotokan da kişinin harcadığı eneji, diğer 3 ekoldekilerden çok daha fazladır. Bütün bu eğitim, II.Dünya Savaşı sonrası Yoshitaka Funakoshi ve talebelerinin getirdiği ve insan vücudunu incelemeden gerçekleştirilmiş, aslında da Gichin Funakoshi'nin eğitiminden çok uzak bir hareketler manzumesidir.

Günümüzde Shotokan içinde, insan ortalama ömrünün uzamakta olduğu Japonya, Fransa, İtalya gibi ülkelerde Shotokan yeniden incelenmekte ve şekillendirilmekte, aşırı alçak hareketler ve ağızdan duyulan sesli "kime" ifadesi yavaş yavaş ortadan kaybolmaktadır.
Shotokan Kataları: Başlangıçta Gichin Funakoshi, 15 kata çalıştırmış ve daha sonra bunlara 11 kata daha katılarak, günümüz Shotokan'ının aşağıdaki 26 katası oluşmuştur:

• Heian Shodan
• Heian Nidan
• Heian Sandan
• Heian Yondan
• Heian Godan
• Bassai Dai
• Bassai Sho
• Kanku Dai
• Kanku Sho
• Tekki Shodan
• Tekki Nidan
• Tekki Sandan
• Chinte
• Empi
• Gangaku
• Jion
• Jiin
• Jitte
• Gojushiho S
ho • Gojushiho Dai
• Hangetsu
• Meikyo
• Nijushiho
• Sochin
• Unsu
• Wankan


Dünya'da Shotokan: Bugün 5 ana Shotokan akımı mevcuttur. Bunlar

• J.K.A. (Japan Karate Association) : Masatoshi Nakayama'nın kurduğu ve günümüzde Taiji Kase'nin önderlik ettiği stil Keinosuke Enoeda, Shirai, Yahara gibi hocalara sahiptir. Grubun teknik direktörü Asahi Sensei'dir.

• S.K.I. (Shotokan Karate International): Kancho Hirokazu Kanazawa'nın kurduğu bu akım, günümüzde en güçlü Shotokan akımı olmaya adaydır.

• Japon Üniversiteler Grubu: En eskisi Keio Üniversitesi olan Waseda, Hosu gibi üniversitelere dayanır.

• ITKF - USA (International Traditional Karate Federation) : Kurucusu Shihan Hidetaka Nishiyama olan akım.

• Shotokai Grubu: Shigeru Egami'nin kurucusu olduğu bu grup bir araştırma akımıdır. Başlarında Shotokai liderleri Genshin Hironishi ve Mitsusuke Harada vardır.

KARATENİN PRENSİPLERİ


Karate kendini savunma amacıyla ve kişinin ailesini ve sevdiği kişileri koruması için çalışılmalıdır. Sağlığınızı iyileştirmek kullanılmalı ve kendi şahsi çıkarlarınız ya da birisini kasten zarar vermek için kullanılmamalıdır. Karate'nin amacı insan vücudunun kaya kadar sert ve çelik kadar güçlü olması için çalışmaktır.

Devamlı çalışmalar neticesinde mızraklar ya da oklar gibi kullanılacak eller ve ayaklar geliştirmek ve güçlü bir ruh ve cesur bir yürek oluşturmaktır.
Eğer Karate ilkokul seviyesinde tanıtılırsa, çocuklar gelecekte askerlik için iyi hazırlanmış olacaklardır. Karate kısa bir zaman diliminde öğrenilmez.
Karate'yi tam olarak anlamak için kişi ciddi bir şekilde en az üç dört sene hergün çalışmalıdır. Karate'de eller ve ayaklar yüz ya da ikiyüz kere 'makiwara'ya vurularak eğitilmelidir. Bu omuzları düşürerek ya da gevşeterek (kasılma olmaksızın) elde edilebilir.
Omuzlarınızı kaldırmadan ciğerlerinizi açın (derin derin nefes alın), gücünüzü tutun (nefesinizi hafifçe tutun), ayaklarınızı yere sağlam basın ve varolan enerjinizi (Ki, Chi, İçsel Yaşam Gücü) karnınızın altına (tanden) toplayın.

Karate; hareket boyunca vücudun üst ve alt kısımlarının uyum içinde tutulurken, sırtın düz tutulması, omuzların düşürülmesi, gücün bacaklarda oluşmasının sağlanması, ayakların yere düzgün şekilde basılması ve Ki 'nin tandeninizden akmasıyla gerçekleştirilen doğru duruşlar ile çalışılır.
Karate teknikleri defalarca ve defalarca tekrar edilmelidir. Tekniklerin doğru açılımları (Bunkai) öğrenilmeli ve sonra verilen durumlar için düzgün bir şekilde uygulanmalıdır. Karate çalışanlar üzerinde durulması konunun saf bedensel zindelik çalışması mı yoksa sadece vücudun pratik kullanımı mı olduğuna karar vermelidirler.

Karate büyük bir yoğunlukla ve daima kendini savunmaya hazır bulunma düşüncesiyle, muharebe sahasındaymışçasına çalışılmalıdır.
Karate doğru bir şekilde ve tekniğin tam gücünü oluşturmak için çalışılmalıdır. Kendinizi çok fazla hırpalamayın ya da aşırı derecede çalışmayın. Daha önceden Karate çalışmış olanlar ileri yaşlara kadar yaşamışlardır.

Karate kasların ve kemiklerin gelişmesine yardım eder, sindirim organlarını çalıştırır, kan dolaşımını iyileştirir. Bu yüzden Karate beden eğitimi derslerinde kullanılmalı ve ileride ilkokul seviyesinden itibaren çalışılmalıdırBu Yazı 14653 defa okunmuştur.
 
 
YAZ | OKU - BİZE ÖZEL YAZIN
Sporu ve Olimpiyatları iğrenç siyasi oyunlarınıza alet etmeyin.
Pekin'de 2008 yıllında gerçekleştirilen olimpiyat oyunlarına 68 sporcuyla katılan Türkiye, Londra'da bu sayıyı 114'e taşıdı, ayrıca Paralimpik oyunlarda 67 sporcu ile toplam 181 kişilik katılım sağlayarak tarihinin en yüksek rakamına ulaştı. Oyunlarda mücadele edecek 204 ülke arasında, sporcu sayısını yüzde 67 arttıran Türkiye, bu alanda en büyük artışı sağlayan 8. ülke oldu.
Devamı :::
Ayhan Kısrure Kim ?

Türkiye de en genç 5 dan sifu(usta) derecesine ulaşan, Tv Programları, Spikerlik, yazarlık yapan Kısrure kimdir. Çalıştığı ve ustalık derecesine ulaştığı bir çok Do branşlarından, kurduğu Sangu-chi sistemi ve hakkındaki tüm detaylar

tıklayınız
Gelmiş Geçmiş En İyi Boksör Hangisi?

 Evander Holyfield   41%
 George Foreman   0%
 Jack Dempsey   0%
 Joe Frazier    0%
 Joe Lois   0%
 Larry Holmes   0%
 MikeTyson   6%
 Muhammed Ali Clay   46%
 Oscar De La Hoya   0%
 Rocky Marciona   2%
 Vitali Klitschko   0%
 Wladimir Klitschko   0%

Bu ankete 1417 kişi katıldı

 
 
www.gsgm.gov.tr
www.beyazkusak.com
www.hapkido.org.tr
www.istanbulboks.org
www.twf.gov.tr

Listenin Tamamını Görmek İçin Tıklayınız