Türkiye'nin ilk,tek ve en büyük Türkçe mücadele sporları haber ve portal sitesi www.turkdosport.com
ÜYE OL
133688 - SAVAŞ VE SAVUNMA SANTLARI EĞİTİM CD LERİ.
60088 - Boks.
58324 - BRUCE LEE ve JEET KUNE DO Hakkında sizin yorumlarınız.
48886 - Vücut Geliştirme ve Üniversite sporları.
36313 - Ayhan KISRURE KİM ?
Sizin Fotoğraflarınız

Spor içerikli fotoğraflarınızı ve konusunu anlatan yazı ile bize gönderin yayınlayalım

» Yüklü Fotoğraflar
   » EFSANENİN RESİMLERİ
   » YAZILARINIZ ve YORUMLARINIZ
 
   » BRUCE LEE KİMDİR ?
   Yeri doldurulamayan efsane
   dövüşçü Bruce lee ve sistemi jet kune do ile    ilgili tüm detaylar

Türkiye’nin ilk,en büyük ve tek Mücadele sporları Türkçe portal sitesi www.turkdosport.com tüm Türk sporcularının hizmetinde.

Ülkemizde Mücadele sporları ile ilgili Web ortamında yeterli derecede kaynak bulunamayan ve gerçek bilgilerin çok az olduğu bu dönemde sizlerle on seneden bu yana hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.
Sifu:Ayhan KISRURE

kung-fu
wu shu

karate-do
taekwon-do
Sayokan
Sanguc-hi
aikido
judo
capoeira
jeet kune do
Ji jutsu
ninjutsu

ninja
samuraylar
boks
güreş
sumo

hapkido
kıck boks
muay thai

thai boks
thai kıck boks
savate
ashihara
kyokushin
jiu jitsu
kendo
thai chi
k-1
A1 world combat
super league
jackie chan
shaolin
wing tzun
WT
bruce lee
jet li

jacki chan

tony ja

 
 
SANGU-CHİ
Sanguchi Eski ve öz Türkçe'de(Orta Asya Türkçesinde) “savaşan ve mücadele eden kişi” demektir

Sangu-Chi Felsefesi

Dövüş sanatlarının özünde, insanın kendisi veya bir rakip ile mücadelede kullandığı ayrıntılı unsurlar vardır. Do sporları; bu öz çevresinde gelişir, çeşitlenir ve büyür. Sangu chi bu büyüklük içinde kendine özgü bir disiplindir.

Sangu chi’yi satranç oyunundaki mücadele akışıyla anlatabiliriz: Oyun boyunca her ne kadar önceden planlanmış hamleler akılda tutulsa da, rakibin hareketlerine karşı aklın izleyeceği yol anlık çözümler doğrultusunda olacaktır. Sangu chi’ de dövüşün tüm olası pozisyonlarına karşılık teknikler vardır fakat Sangu chi dövüş anında tüm kalıpları reddedip, ana en özgür ve doğru refleksle cevap verebilmeyi temel edinir.Anında karşılık verebilme refleksine sahip olmayı ve bir türlü doğaçlama yapmayı hedefler.

Diğer bir deyişle, Sangu chi sınırsız dövüşmektir, gereksiz ön hareketleri ve kalıpları ortadan kaldırarak. Teknikler, içerdiği tüm dekoratif unsurlardan hafifletilmiştir. Sonuca varmak için tüm kurgular gerçekçi düşünülmüştür. Çünkü; belli kavramların, prensiplerin ve sabitleştirilmiş tekniklerin çok kere provalaşmasının; rakibin uygulayabileceği gelişi güzel bir harekete karşı başarılı olma olasılığı çok azdır. Bu hareket karşısında hafızada yüklü bulunan hareketlerin uygunluğu tartılırken ve uygunsuzluğu anlaşılırken (!) rakibe karşı epey zaman kaybedilecektir. Dövüşürken, bir salisenin bir ömür hatrı olduğunu düşünülürse bir de.

Sangu chi’de öğretilen tüm bağımsız hareketlerin bilinçli bir bütünlük oluşturabilmesi için düzenli çalışmaların üstünde öğrencinin ruhundaki savaşkanlığa kulak kesilmesi gerekmektedir. Tıpkı Bruce Lee’nin dediği gibi “İnsana kendinden başkası yardım edemez. Gerçek, her insanın kendi içindeki ruhtadır. Gerçeği arıyorsanız, dışa bakmakla değil, içe bakmakla bulabilirsiniz” . Sangu chi, insanın köklü savaşma yeteneğini gün ışığına çıkarır.


Metodsal Çalışma


Durağan ve haraketli teknik kombinasyonları, bir egzersiz düzeniyle birlikte çalışılmaktadır. Buna alt yapı çalışması denir. Ancak bu çalışma, dövüşte kullanılacak kombinasyonları içermez, sadece doğru refleks gösterebilme antrenmanıdır.

Dövüşün fiziksel ve psikolojik sürecine göre değişebilen hücum ve savunma teknikleri, Sangu chi öğrenicisini dinamik kombinasyon teorileri uygulamaya zorlamakta, alıştırmaktadır. Bu nedenle antrenman disiplininde periyodik egzersiz ve teknik çalışmaları bulunmamaktadır. Daha çok birbirinden farklı, kopuk, sırasız tekniklerin çalışması yapılır.

Antrenman kondisyon ve kültür fizik hareketleriyle başlar. Öğrencinin o günkü durumuna göre bu egzersizin yoğunluğu Sifu tarafından belirlenir. Diğer hareketlerde olduğu gibi kültür fizik hareketlerinde de bir sıralama ve kısıt yoktur. Yeterli esnemeden sonra karma teknikler, kombinasyonlarla antrenman sürer. Sadece yeni sporcular için temel oluşturması bakımından, kalıpsal çalışmalar yapılır.


Diğer Sistemlerden Farkı


Sangu chi puan sistemine bağlı herhangi bir yarışma bölümü olmadığından, özgür egzersiz ve tekniklerden oluşmaktadır. Bir yarışma bölümü bulunmadığı halde, bu stili çalışmış kimseler her Uzakdoğu branşında yapılan şampiyonalara katılabilecek cesarete ve yeteneğe sahip olurlar. Çünkü bir sangu chi dövüşçüsü, her rakibe ve her sisteme karşı net sonuca giden, kurgusuz dövüş tekniklerini üretip uygulayabilir.


Sangu-Chi İdeolojisi


Savaşmak, varoluşumuzun ana refleksidir. Savaş ve dövüş sanatlarının uzandığı derin tarih bizi şaşırtmamalıdır bu sebeple. Bu sanatlar, Uzakdoğu’da doğmuş, büyümüş, yaşamış ve yaşamıştır. Dünyaya buradan yayılmıştır.

Kung-fu bu sanatların atasıdır. Fakat; Çin topraklarında, dinsel prensiplerle sistemleşmiş kung-fu tarihini Türklerden ayrı düşünmek imkansızdır. O dönemlerde iki milletin aynı coğrafyayı paylaşamadığı(!) düşünülürse hele.

Türk tarihinde savaşmak hep en ileri düzeyde var olmuştur. Bu kung-fu’nun şekillenmesinde de önemli etken olmuştur. Sangu chi’nin fikir yapıtaşı budur. Sangu chi bu tarihten güç alarak, geleceğinin ufkunu aydın kılmalıdır.Bu Yazı 18145 defa okunmuştur.
 
 
YAZ | OKU - BİZE ÖZEL YAZIN
Sporu ve Olimpiyatları iğrenç siyasi oyunlarınıza alet etmeyin.
Pekin'de 2008 yıllında gerçekleştirilen olimpiyat oyunlarına 68 sporcuyla katılan Türkiye, Londra'da bu sayıyı 114'e taşıdı, ayrıca Paralimpik oyunlarda 67 sporcu ile toplam 181 kişilik katılım sağlayarak tarihinin en yüksek rakamına ulaştı. Oyunlarda mücadele edecek 204 ülke arasında, sporcu sayısını yüzde 67 arttıran Türkiye, bu alanda en büyük artışı sağlayan 8. ülke oldu.
Devamı :::
Ayhan Kısrure Kim ?

Türkiye de en genç 5 dan sifu(usta) derecesine ulaşan, Tv Programları, Spikerlik, yazarlık yapan Kısrure kimdir. Çalıştığı ve ustalık derecesine ulaştığı bir çok Do branşlarından, kurduğu Sangu-chi sistemi ve hakkındaki tüm detaylar

tıklayınız
Gelmiş Geçmiş En İyi Boksör Hangisi?

 Evander Holyfield   41%
 George Foreman   0%
 Jack Dempsey   0%
 Joe Frazier    0%
 Joe Lois   0%
 Larry Holmes   0%
 MikeTyson   6%
 Muhammed Ali Clay   46%
 Oscar De La Hoya   0%
 Rocky Marciona   2%
 Vitali Klitschko   0%
 Wladimir Klitschko   0%

Bu ankete 1417 kişi katıldı

 
 
www.gsgm.gov.tr
www.beyazkusak.com
www.hapkido.org.tr
www.istanbulboks.org
www.twf.gov.tr

Listenin Tamamını Görmek İçin Tıklayınız